Ajalugu

Superkross  1992 – 2009  

 

 Esimene autode võidusõit Superkrossi nime all toimus 1992 aasta suvel, Pärnu südalinnas vana raudtee territooriumil. Võisteldi autodel kubatuuriga kuni 1100 cm3,  400 meetri pikkusel ringil, eeskujuks Prantsusmaal ülipopulaarne samanimeline võidusõit.

 Järgmisel aastal lisandus klass  kubatuuriga kuni 1400 cm3, ning jõuproov käis Erki Spordi, MDM Auto ja Tammiste romula võistlejate vahel. Aasta hiljem kihutasid Superkrossil autod kuni 1400 cm3 kuni 1600 cm3 ning üle 1600 cm3. Pärnakatele tulid konkurentsi  pakkuma  Valga ja Otepää võistlejad ning Superkrossi hakati korraldama ka väljaspool Pärnut.

2000 aastate algul elavnes autosport Vändra ja Haapsalu kandis ning sealtki tuli hulgaliselt võistlejaid juurde ja Superkrossi kodurajaks sai Taali krossirada. Samas toimusid  võistlused ka Kadjaste, Jaanikese ja Tääksi krossirajal, Tallinna hipodroomil, sõidetud on ka Haapsalu lennuväljal ja Audru Ringrajal.

Viimastel aastatel on toimunud hooajal 12 etappi. Kolm neist on jäärajasõidud, kolm rallikrossi, kolm ringrajavõistlust, millest üks ühe tunni sõit ja Superkrossi karikasarja lõpetavad  autokrossi kolm etappi.

 Superkrossi  sarjast on tuule tiibadesse suurde autosporti saanud palju noori võidusõitjaid. Egon Kaur võistleb autoralli MM i etappidel, Allain Karuse on mitmekordne Eesti meister autokrossis ja rallikrossis.  Kalju Holzberg, Toomas Kasenurm, Martin Saar, Margus Tammoja, Ain Heamäe, Tauri Jaanson, Silver Havamaa, Kalle Kütt, Rainer Schults, Riho Loit,Tiit Rattasep, Hendrik Kers, Erko Eriste ja mitmed teised on Eesti autospordihooaja lõpetamisel pälvinud karikaid.

 Täna teevad juba mehetegusi noorteklassi võistlejad Janno Ligur, kes alustas võistlussporti 9- aastaselt, Enar-Klaus Kunman, Kairo Kallas, Sander Palmiste, Janno Õis, Joel Alliksaar.  Ringrajal on klass omaette vennad Karl ja Erik Raudsepp'ad. Õrnema poole esindajatest on nii mõnigi kord poistele koha kätte näidanud Grete Männikus.

 Superkross on ka pereüritus, kus on kätt proovinud kas poja või tütre autoga nii isad kui vanaisad. Siia ritta võiks panna eelkõige Rain Kauri, Raivo Kandelini, Tiit Jaanson, Eno Kriibi. Superkrossihooaja lõpetab alati mehaanikute võidusõit, kus aastaid on agaralt,  hasartselt kihutanud Palmiste, Kunmani ja Liguri tiimi taustajõud.

Superkrossi sarjas kõige kauem on võistelnud Kaido Orav, Ove Link, Tauri Jaanson, Mareck Pukk, Toomas Kasenurm, Rommi Pukk, Margus Tammoja.

  2008 aasta startis Superkrossi sarjas 76 võistlejat, nendest 19 noorsportlast. Hästi käivitus tagasillaveoga Lada klass, juurde tuli Noorte A klass. Superfinaali karika teenis konkurentsitult 4WD Subarul kihutanud Vahur Mitjan.

 2009. aastal on Superkrossi karikasarjas eraldi arvestus 4WD klassis ning ringraja võistlustel BMW klassis.

Uudised